Fasádní a interiérové palubky

Výhody plastových obkladů

Při výběru exteriérových obkladů nebo podbití se většina stavitelů rozhoduje mezi použitím dřeva nebo PVC, tedy plastovými palubkami. Přečtěte si, jaké výhody nabízí zvolení plastové varianty.

Původní účel obložení? Ochrana domu

V dnešní době vnímáme obložení exteriéru čistě jako dekorativní prvek. Jeho původním účelem ale byla ochrana a izolace stavby. Obklad zvyšoval tepelný komfort a chránil vrstvy nacházející se pod ním. Dnes jde především o jeho příjemný vzhled: obložení se nabízí v mnoha texturách a barvách, může tedy vhodně doplnit domy různých stylů, od moderních staveb až po klasiku.

Jaké jsou hlavní výhody plastových obkladů?

Netrváte-li na použití dřeva kvůli bezmezné lásce k přírodním materiálům, použití PVC palubek v exteriéru přináší celou řadu výhod:

Snadná a nenáročná údržba

Ve srovnání s běžnými dřevěnými obklady je PVC obklad nenáročný na údržbu díky své odolnosti a snadnému čištění. I po letech tak bude vypadat jako nový, aniž byste ho museli složitě natírat. V případě poškození se PVC palubky vyměňují mnohem snadněji než dřevěné obklady, navíc nevysychají, nekroutí se a ani jinak nemění tvar, odolají i slunečnímu záření bez jakékoliv změny. Opláštění lze instalovat u soukromých i komerčních objektů a je zaručeno, že vydrží mnoho let.

Vnitřní izolace + ochrana a zabezpečení konstrukce

Jak už jsme zmínili, vnější opláštění může pomoci zlepšit tepelnou izolaci nemovitosti, čímž ušetřete peníze za vytápění. Navíc vnější obložení funguje jako další vrstva ochrany proti povětrnostním vlivům a korozi. Plastový obklad stěn odolá extrémním teplotám, chladu a vlhkosti, je zkrátka opravdu odolný. 

Lehkost materiálu i instalace

PVC panely jsou lehké, to ale neznamená, že nejsou dostatečně odolné. Kvůli své nízké hmotnosti se skvěle hodí pro podbití, protože zbytečně nezatěžují konstrukci. Mají vynikající mechanickou pevnost a lehce se s nimi manipuluje, což usnadňuje jejich instalaci v exteriéru i interiéru.

Recyklovatelnost

I když je dřevěné obložení na první pohled ekologičtější, nemusí tak tomu být vždy. Málokdy se totiž k obložení použije lokální dřevo: oblíbeným materiálem pro obložení domů je například sibiřský modřín, který už podle názvu není běžnou součástí českých lesů. Každé dřevěné obložení se navíc musí pravidelně natírat, což stojí čas i peníze. PVC obložení je sice z plastu, ale dá se recyklovat, takže až doslouží, použije se k výrobě dalších produktů. Volbou PVC obkladů a palubek tedy snižujete uhlíkovou stopu a šetříte životní prostředí.

Plastové obložení a palubky jsou trvanlivým, estetickým a nenáročným řešením, které bere ohled na životní prostředí i pohodu svého majitele. Líbí se vám obložení na domě, ale nevíte, jaké palubky vybrat a jak postupovat? Kontaktujte nás, rádi poradíme.

picture